10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

Udostępnij Skomentuj
Polskie góry z łatwością potrafią oczarować każdego. W czasie ciepłych miesięcy wiosną i latem zachwycają pięknymi widokami, kwiecistymi polanami, błękitnymi stawami oraz tętniącą życiem przyrodą. Podczas długich wędrówek długimi atrakcyjnymi szlakami z pewnością usłyszymy także szum leniwie spływających potoków, a jeżeli dobrze się wsłuchamy, może dotrze do nas również dźwięk górskich wodospadów.

Chociaż w naszym kraju nie znajdziemy największych wodospadów świata i imponujących kolosów wielkości amerykańskiej Niagary, nie ma powodu do smutku. Wytrwali turyści, wędrując po polskich górach bez problemu znajdą o wiele bardziej klimatyczne i magiczne zakątki. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. Dlatego przybywamy z pomocą i przedstawiamy listę najpiękniejszych wodospadów w Polsce. 

 

Najpiękniejsze wodospady w Szklarskiej Porębie

 

Poszukiwania najpiękniejszych polskich wodospadów możemy rozpocząć w Szklarskiej Porębie. Malowniczo położony kurort w Karkonoszach jest idealnym miejscem na relaks blisko natury. Piękne widoki, świeże górskie powietrze i szumiące potoki to zestaw idealny do wartościowego wypoczynku. Wędrując po okolicy, będziemy mogli odnaleźć dwa piękne wodospady. Pierwszym z nich jest Wodospad Kamieńczyka. Jest to najwyższy wodospad górski, znajdujący się na terenie Sudetów. Położony jest na wysokości 846 m n.p.m. Spływająca przez niego woda spada trzema kaskadami z 27 metrów. 

 

 

fot. Jolanta Piotrowska / zdjecia.nocowanie.pl

 

Piękny wygląd oraz kojący szum wody to jeszcze nie wszystko. Docierając do wodospadu, koniecznie powinniśmy zajrzeć do jaskini skrywającej się za środkową kaskadą. Złota Jama została sztucznie wykuta przez Walonów - poszukiwaczy złota i srebra pochodzących z jednego z rejonów Belgii. Do Wodospadu Kamieńczyka dotrzemy, wybierając się szlakiem turystycznym prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. 

 

 

fot. rafalslowikowski.pl / AdobeStock, CC0

 

Kolejnym najpiękniejszym wodospadem  w Polsce, znajdującym się w okolicy Szklarskiej Poręby jest Wodospad Szklarki. Jest on drugim co do wielkości spadkiem wody rzecznej w polskich Karkonoszach - ustępuje on miejsca jedynie Wodospadowi Kamieńczyka. Znajduje się on na wysokości 520 m n.p.m. na  terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Woda w tym miejscu spływa z wysokości ponad 13 metrów, tworząc na dole kolisty kocioł. Potok spada początkowo szeroką kaskadą, zwężając się ku dołowi, nadając wodospadowi górskiemu unikalnego charakteru. 

 

W okolicy możemy zobaczyć także okazałe marmity, a także odpocząć w pobliskim schronisku. Wodospad Szklarki znajduje się blisko drogi E65, dzięki czemu łatwo do niego dotrzeć. 

 

Atrakcyjne noclegi w Szklarskiej Porębie: 


Pensjonat Magdalena

Pensjonat Magdalena

Szklarska Poręba, ul. Oficerska

Pensjonaty Szklarska Poręba 9.2
Willa Brylant

Willa Brylant

Szklarska Poręba, ul. Kasprowicza

Wille Szklarska Poręba 9.7


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Szklarskiej Porębie


Zachwycający Wodospad Podgórnej 

 

Wodospad Podgórnej jest on z całą pewnością jednym z najpiękniejszych zakątków niewielkiej wsi Przesieka. Miejscowość te warto odwiedzić w czasie dłuższej wizyty w Szklarskiej Porębie, bowiem znajduje się zaledwie 13 kilometrów od popularnego kurortu. Wodospad Podgórnej znajduje się w malowniczej okolicy u stóp wzgórza Złoty Widok i jest trzecim co do wielkości spadkiem wodnym na terenie Karkonoszy. Woda w tym miejscu spływa trzema średnimi kaskadami z wysokości 10 metrów. Wpada do owalnego basenu, który w sezonie letnim stanowi dodatkową atrakcję dla turystów, którzy zażywają tu chłodnej kąpieli. Wodospad oraz piękną okolicę otoczoną lasem możemy oglądać z drewnianego mostku. 
fot. Bronisław Krywulko / zdjecia.nocowanie.pl

Do wodospadu dotrzemy, podróżując czarnym szlakiem, prowadzącym z Przesieki do Sosnówki. Krótszą i prostszą trasą będzie natomiast spacer z centrum miasta tzw. Drogą do wodospadu. 


Atrakcyjne noclegi we wsi Przesieka:


Stary Młyn

Stary Młyn

Przesieka, ul. ul. Karkonoska

Pensjonaty Przesieka 9.6
Villa Idylla

Villa Idylla

Przesieka, ul. Droga Turystyczna

Wille Przesieka 10.0
Chata Przesieka

Chata Przesieka

Przesieka, ul. ul. Łąkowa

Domy wakacyjne Przesieka 10.0


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Piękny i dziki wodospad w Karpaczu

 

Dziki Wodospad znajdujący się w Karpaczu jest jednym z miejsc cieszących się największą popularnością wśród turystów. Jego dzikośc sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych wodospadów w Polsce. Wczasowicze doceniają go szczególnie w sezonie letnim, gdy w upalne dni staje się idealnym zakątkiem, by ochłonąć. Rozpryskująca się na kamieniach woda zapewnia przyjemną bryzę z zimnej wody, a okoliczne drzewa zapewniają dużo kojącego cienia. Wodospad znajduje się na rzece Łomnicy, w pobliżu stacji kolejki linowej na Kopę. fot. Karol Wiak

Dziki Wodospad powstał w wyniku utworzenia zapory na początku XX wieku. Jej celem było zapobieganie wylewom rzeki Łomnicy. 


Atrakcyjne noclegi w Karpaczu: 


Apartamenty Wonder Home

Apartamenty Wonder Home

Karpacz, ul. Komuny Paryskiej

Apartamenty Karpacz 8.9
Willa Diament

Willa Diament

Karpacz, ul. Nad Łomnicą

Pensjonaty Karpacz 9.6

 

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Karpaczu

 

Piękny dolnośląski wodospad Wilczki 

 

Jedną z głównych atrakcji niewielkiego dolnośląskiego rezerwatu przyrody jest piękny Wodospad Wilczki. Jest największym i najwyższym wodospadem znajdującym się w Masywie Śnieżnika. Jednocześnie jest drugim pod względem wysokości wodospadem w całych Sudetach. Znajdujący się na rzece Wilczka wodospad spada z wysokości 22 metrów do kotła i płynie dalej wąskim wąwozem zwanym „kanionem amerykańskim”. Jego pionowe ściany osiągają wysokość nawet 25 metrów.
fot. Danuta Ludwiczak  / zdjecia.nocowanie.pl


Spadek wody w rezerwacie otoczony jest pięknym starym lasem mieszanym, natomiast w jego okolicy zobaczymy także piękne skałki. Odwiedzając Wodospad Wilczki, koniecznie powinniśmy przejść się mostkiem znajdującym się nad wodospadem, natomiast schodkami dotrzeć do tarasów widokowych. W ten sposób będziemy mogli oglądać wąwóz z każdej strony. 


Wodospad Wilczki znajduje się w okolicach malowniczego Międzygórza – 20 kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej. Dotrzemy do niego, wędrując trasą turystyczną prowadzącą na Śnieżnik. 


Atrakcyjne noclegi w Międzygórzu:


Willa Róż

Willa Róż

Międzygórze, ul. Śnieżna

Agroturystyka Międzygórze 9.5
Pod Błękitnym Dachem

Pod Błękitnym Dachem

Międzylesie, ul. Wojska Polskiego

Agroturystyka Międzylesie 9.4


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Międzygórzu


Piękne wodospady w Pieninach 

 

Wodospad Wielki znajduje się w niewielkiej wsi Obidza niedaleko malowniczej miejscowości Krościenko nad Dunacjem - zaledwie 11 kilometrów. Powstał on na progu skalnym na Majdańskim Potoku. W tym miejscu woda opada z wysokości 5 metrów, tworząc u podnóża stale pogłębiający się kocioł. Okazuje się, że najpiękniejsze wodospady w Polsce można znaleźć również w Pieninach.fot. piotrwolak / AdobeStock, CC0


Spadek wodny znajdujący się w Obidzy, mogą obrać na cel podróży turyści, którzy nie przepadają za długimi górskimi wędrówkami. Wodospad wielki znajduje się niedaleko lokalnej drogi asfaltowej, zaledwie 3 kilometry od centrum miasta. Jest więc świetnym pomysłem na popołudniowy spacer z rodziną. Wodospad Wielki wytycza swego rodzaju granicę pomiędzy zamieszkałymi terenami a dziką doliną w Paśmie Radziejowej.   

 

Atrakcyjne noclegi w Krościenku nad Dunajcem: 


Domki U Huberta

Domki U Huberta

Krościenko nad Dunajcem, ul. ul. Zamkowa

Domki Krościenko nad Dunajcem 9.7
Domek na Jagiellońskiej

Domek na Jagiellońskiej

Krościenko nad Dunajcem, ul. Jagiellońska

Domki Krościenko nad Dunajcem 9.1
Willa Gościnny Próg

Willa Gościnny Próg

Krościenko nad Dunajcem, ul. ul. Pienińska

Kwatery i pokoje Krościenko nad Dunajcem 9.2

 

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

 

 

 

Kolejny piękny wodospad w Pieninach znajdziemy w okolicy Szczawnicy. Urokliwa miejscowość o wspaniałej lokalizacji stanowi świetne miejsce dla turystów ceniących sobie spokój, ciszę oraz piękne widoki. Podczas zwiedzania okolicy powinniśmy z pewnością wybrać się nad Wodospad Zaskalnik. Jest on niewątpliwie najpiękniejszym wodospadem, jaki znajdziemy w Pieninach. Znajduje się on w dolnym biegu potoku Sobotnickiego na wysokości 550 m n.p.m. Krystalicznie czysta woda spada w tym miejscu z wysokości 5 metrów. Zaskalnik robi szczególne wrażenie w deszczowe dni, gdy potok przybiera na sile. 

 

Do wodospadu dotrzemy na kilka sposobów. Możemy wyruszyć niebieskim szlakiem pieszym ze Szczawnicy do Prehyba, czarnym szlakiem rowerowym na Jastrzębi Potok oraz konnym prowadzącym z Jaworków do Krościenka nad Dunajcem. 


Atrakcyjne noclegi w Szczawnicy: 


Willa Lala

Willa Lala

Szczawnica, ul. Wiktora

Pensjonaty Szczawnica 9.5
Góralskie Domki

Góralskie Domki

Szczawnica, ul. Św. Krzyża

Kwatery i pokoje Szczawnica 9.6


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Szczawnicy

Piękne i malownicze wodospady w Zakopanem 


Wyjeżdżając do Zakopanego, myślimy przede wszystkim o wyprawie w góry, zdobywaniu tatrzańskich szczytów oraz licznych atrakcjach. Planując trasy, po okolicy warto uwzględnić w nich także dwa piękne wodospady. 
fot. meeg / zdjecia.nocowanie.pl


Pierwszym z nich są słynne Wodogrzmoty Mickiewicza. Składają się one z trzech większych oraz kilku mniejszych kaskad o wysokości od 3 do 10 metrów. Strumień pokonujący kolejne progi skalne powoduje duży hałas, szczególnie po większych ulewach. Został on nazwany na cześć naszego wieszcza narodowego z okazji sprowadzenie jego prochów na Wawel w 1890 roku. 


Piękny wodospad możemy zobaczyć, wyruszając na spacer ze schroniska Roztoka do Doliny Pięciu Stawów. W okolicy Wodogrzmotów znajduje się także taras z punktem widokowym, z którego rozpościera się piękna panorama na największy szczyt Tatr.  
fot. janek / zdjecia.nocowanie.pl


Kolejnym wartym zobaczenia wodospadem w Zakopanem jest Wielka Siklawa. Jest to największy wodospad w Polsce mierzący około 70 metrów. Znajduje się ona w odnodze Doliny Białki. Wodospad robi największe wrażenie w czasie słonecznych dni. Wtedy wypływając z Wielkiego Stawu, spada z niezwykłą prędkością, rozpylając wodną mgiełkę, która pod wpływem promieni słońca mieni się kolorami tęczy. Wodospad Siklawa potocznie nazywany jest „królową polskich wodospadów” i przez lata stanowiła inspirację dla artystów.  Jest to również najwyższy wodospad w Polsce.

 

Do wodospadu będziemy mogli dostać się zielonym szlakiem turystycznym Wodogrzmoty Mickiewicza lub schodząc z Doliny Pięciu Stawów. 


Atrakcyjne noclegi w Zakopanem: Dom Wczasowy Harenda

Dom Wczasowy Harenda

Zakopane, ul. ul. Harenda

Kwatery i pokoje Zakopane 10.0
Willa PŁAZÓWKA Zakopane

Willa PŁAZÓWKA Zakopane

Zakopane, ul. Nowotarska

Wille Zakopane 9.8
Willa Marti GOLD

Willa Marti GOLD

Zakopane, ul. Podhalańska

Wille Zakopane 9.8Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Zakopanem

 

Najpiękniejszy wodospad w Polsce ukryty pod ziemią 


Podziemny wodospad w Złotym Stoku jest jednym z najpiękniejszych wodospadów w Polsce i z całą pewnością najbardziej niezwykłym. Znajduje się on w dawnej kopalni złota i arsenu położonej w Górach Złotych na Dolnym Śląsku. Podczas gdy w poszukiwaniu pozostałych wodospadów musimy wyruszyć na górskie szlaki, w tym przypadku konieczne jest zejście pod powierzchnię. I to całe 23 metry! W komorze zwanej Czarną Sztolnią zobaczymy Podziemny wodospad w Polsce jest jedynym takim spadkiem wody w naszym kraju oraz jednym z nielicznych w Europie. fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl


W tym miejscu woda spada z 8 metrów, intensywnie rozpryskując się na kamieniach. Towarzyszy temu ogromny hałas oraz chłodna mgiełka wodna niemająca litości dla turystów. Wody wodospadu są nieustannie podświetlane przez kolorowe światła, nadając temu miejscu wyjątkowy klimat.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także

Dodaj komentarz

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej